SUP jest SUPer!

Co to SUP?

SUP, to skrót od Stand Up Paddleboarding, czyli w dosłownym tłumaczeniu – wiosłowanie na stojąco na desce. Jest uważany za najprostszy, wodny sport z deską. A co ciekawe, został wymyślony zupełnie przypadkiem! W latach 90tych, w trakcie mistrzostw surfingu, dwóch surferów odpowiadających za show dla publiczności, postanowiło ją rozweselić, gdyż warunki pogodowe nie dopisały i fale były bardzo małe. Spontanicznie złapali za wiosła i dzięki dodatkowej sile odepchnięcia, zaczęli szaleć na swoich długich deskach, przy samym brzegu. Jednym z nich był Dave Kalama, dziś uważany za założyciela i ojca tego sportu, który sam produkuje potrzebny do niego sprzęt – duże dmuchane deski i regulowane wiosła.

t/sdcard/DCIM/100GOPRO/GOPR0265

Dla kogo?

Nie musicie być profesjonalnymi surferami, by pływać na SUP’ie. To naprawdę prosta sprawa, aczkolwiek angażuje wszystkie mięśnie ciała. Dlatego to znakomity trening, dla tych co na co dzień nie są ze sportem za pan brat, a chcieliby spróbować jakiejś przyjemnej aktywności fizycznej. Najważniejsze w tej dyscyplinie, jest zachowanie równowagi, niezależnie od wiosłowania. Złapanie balansu wymaga zaangażowania wielu mięśni, tak aby czuć się na tyle stabilnie, by dodatkowo operować wiosłem. Na szczęście istnieje alternatywa i możecie pływać oparci na kolanach, co jest dużo prostsze – trochę sportu i wypoczynku w jednym. Natomiast dla tych, co lubią zejść z wody bardzo zmęczeni, istnieje wiele odmian pływania na SUP’ie. Deski zabiera się nie tylko na spokojne akweny, ale też na rozkołysane morze lub rwące rzeki, gdzie zachowanie równowagi jest dużo trudniejsze, a wiosło pomaga np. złapać falę do surfowania.

SUP na Półwyspie

SUP to fantastyczne rozwiązanie na bezwietrzne dni na Półwyspie. Wtedy Zatoka zamienia się w lustro, a pływanie staje się banalne! Wiosłując na desce, możecie zwiedzić pobliskie miejscowości lub kempingi, a wypożyczając sprzęt w SurfPoint, dopłyniecie nawet na molo w Jastarni. Jeżeli brzmi to dla was jak zbyt daleka wyprawa, zawsze możecie wypłynąć grupką znajomych kawałek od brzegu i po prostu poopalać się, leżąc na deskach. A może przyjechałeś Pod Cyprysy sam i nie masz z kim iść na wodę? Żaden problem! Co najmniej raz w tygodniu organizujemy SUP Sunset, czyli grupowe wyjście z instruktorem na pływanie przy zachodzie słońca. Natomiast za dnia, spróbujcie jogi na SUP’ach! Gwarantujemy, że tę praktykę zapamiętacie na długo 🙂